Założenie ogrodu wiąże się z dużą ilością pracy, już od samych podstaw. Nabyta działka, nawet jeśli w stanie surowym, musi zostać oczyszczona nie tylko z nadziemnej, ale i podziemnej części roślinności, która z pewnością rosła w danym miejscu. Równie istotna jest kwestia bezpieczeństwa – sprawdzenie, czy ziemia się nie osuwa, czy nie ma na działce innych niebezpiecznych elementów – jest kluczowe z perspektywy naszego komfortu, ale i w kontekście zakładania ogrodu. Nikt nie chciałby, by już po przeprowadzeniu wszystkich innych prac związanych z tworzeniem jego wymarzonego ogrodu okazało się, że większą część działki trzeba ponownie przekopać dla bezpieczeństwa. Wszystkie te sprawy rozwiążą prace ziemne, które należy wykonać przed wszystkimi innymi działaniami związanymi z zakładaniem ogrodu.

Często także zdarza się tak, że w naszej wizji ogród nie jest całkowicie płaski, a są na nim liczne wzniesienia czy urokliwa, naturalna rzeźba terenu. Możliwości w takiej sytuacji jest naprawdę wiele i niekoniecznie trzeba szukać działki idealnie spełniającej nasze potrzeby – ostatecznie możemy jej nigdy nie znaleźć. Za to istnieje możliwość stworzenia różnorodnej rzeźby terenu w miejscu, które już posiadamy. Również i to zapewniają prace ziemne na terenie ogrodu, które trzeba wykonać i zaplanować w odpowiedniej kolejności, zwłaszcza gdy w grę wchodzi zagęszczanie gruntu. W związku z tym najłatwiej skontaktować się z profesjonalistami w tej branży i omówić z nimi swoje plany prac ziemnych na terenie działki.

Najistotniejsza dla naszych roślin jest oczywiście gleba – to, jaką posiadamy i w jakim stanie, zdecyduje o tym, które wymarzone przez nas rośliny przyjmą się, a które pozostaną dla nas w sferze marzeń. Można jednak odpowiednio przygotować swój plan, jak i samą ziemie, wykonując właśnie prace ziemne. Najbardziej podstawową robotą ziemną jest oczywiście przekopywanie.

Niezależnie od tego, czy chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo, rzeźbę terenu czy mieć pewność, że określone rośliny będą mogły rozwijać się w naszym ogrodzie – prace ziemne są obowiązkowe i trzeba rozpocząć je jeszcze przed zakładaniem ogrodu.