Kostka brukowa w wielu miejscach na świecie jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do wykończenia chodników, podjazdów czy innych aranżacji przestrzeni przed domem i w ogrodzie. Szerokie i częste wykorzystywanie, kostka brukowa zawdzięcza swojej trwałości i względnie niskiej cenie. I choć sama kostka zazwyczaj nie wymaga wyjątkowej pielęgnacji, warto wiedzieć, jak czyścić kostkę brukową, by nawet po latach wyglądała tak, jakby dopiero ją położono!

Kiedy czyścić kostkę brukową?

Oczyszczanie kostki brukowej należy wykonywać niezależnie od pory roku. W różnych sezonach jednak ta pielęgnacja będzie polegała na innych czynnościach. Zimą kostkę brukową należy oczywiście odśnieżać. Warto także pamiętać, że sól może przyczyniać się do wyniszczania kostki, dlatego najlepiej posypywać ją piaskiem. Wiosna to czas mycia i pozbywania się wilgoci. Kostkę należy oczyszczać także poprzez zwykłe zamiatanie oraz okazjonalne mycie wodą. Lato to zazwyczaj czas, kiedy staramy się pozbyć mchu i chwastów wyrastających z kostki brukowej. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest szczotka do usuwania roślinności, ale w razie potrzeby na rynku istnieją także liczne preparaty umożliwiające szybkie pozbycie się niechcianych gości. Wiele zależy również od tego, w jaki sposób kostka została ułożona – tak brukowa, jak i granitowa. Szczególnie istotne jest profesjonalne układanie kostki granitowej, tak, by była jedną, zwartą konstrukcją. Jesienią przychodzi moment impregnacji kostki – by w odpowiedni sposób przygotować ją przed nadejściem zimy.

Czyszczenie kostki brukowej z plam

Często zdarza się, że na kostce zostaną ślady oleju, kleju czy farby. Na szczęście, istnieją łatwe sposoby na pozbycie się takich uporczywych zabrudzeń. W przypadku kostki granitowej szczególną uwagę należy zwrócić na jej jakość, jeszcze przed położeniem! Plamy z oleju możesz posypać piaskiem lub użyć pistoletu piaskowego. Brud związany z klejem czy farbą musisz zmyć za pomocą środków z kwasem w składzie.

Jak dobrze dbać o kostkę brukową?

Najlepszym sposobem na trwałą i stabilną kostkę brukową są – dobrze przeprowadzone prace ziemne, jak i odpowiednio położona kostka. Bez tego nawet codziennie pielęgnowana kostka nie wytrzyma konfrontacji z upływającym czasem.

Nie ryzykuj wymiany całej aranżacji – postaw na profesjonalną firmę, działającą na terenie Gdańska i Gdyni. Skontaktuj się z nami, a my wykonamy kompleksowe usługi brukarskie i prace ziemne!